Desiatky miliónov sú preč. Stratili sa v zdravotníctve.

Autor: Jaroslav Kmeť | 23.9.2019 o 10:57 | Karma článku: 2,69 | Prečítané:  1216x

Ako generálny riaditeľ informatizácie sa každý deň stretávam s otázkou. Čo je to tá informatizácia? Prečo nás stojí také veľké peniaze?

Stále je to pre ľudí záhadou a v neustálom zhone za prácou a lepšími službami, ktoré chceme ako štát prinášať, zabúdame na veľmi dôležitú vec. Nestíhame sa podeliť a ukazovať, čo všetko vlastne tá informatizácia je a kde všade nás ovplyvňuje, kde všade nám uľahčuje alebo komplikuje život.

Nedávno som sa zamyslel nad takým zdravotníctvom. Viete koľko balení liekov sa vydá ročne v našej republike? 161 miliónov. Áno, stovky miliónov liekov vydaných na základe desiatok miliónov papierikov, ktoré nosíme do lekárne. Potom si predstavte tie každodenné problémy, čakám v rade na predpísanie opakovaného lieku, stratím recept a musím ísť znova alebo neustále diktovanie lekárom, aké lieky som mal predpísané a pod.

A tu prichádza tá informatizácia a debyrokratizácia. Dnes už pohodlne a bez komplikácií odchádzam od lekára bez akéhokoľvek receptu. Prídem do lekárne a predpísané lieky pre mňa už vidia presne v počítači na základe môjho rodného čísla. Osobne som si to vyskúšal a hovorím WoW!

Národné centrum zdravotníckych informácií, pred ktorým  ja osobne dávam klobúk dolu. Prirodzene som sa ich totižto opýtal, koľko lekární je vlastne takto prepojených a koľko ambulancií. No a pri číslach 99% a 66% si fakt hovorím, dobrá práca!

Informatizácia aj takýmto spôsobom zabezpečuje, že lekári nemusia tlačiť desiatky miliónov papierikov a nielenže ušetrila čas pri opakovaných predpisoch, kedy si už nemusím chodiť po papierik, ale určite ušetrila veľké množstvo stromov, ktoré nám zase produkujú kyslík. Môžeme teda s čistým svedomím povedať, že desiatky miliónov papierikov je preč a chvalabohu sa stratili v zdravotníctve. 

Ak si chcete pozrieť, ako prebieha informatizácia v zdravotníctve a koľko času, či peňazí šetrí nám ľuďom nech sa páči: https://ezdravie.nczisk.sk/sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Život na Slovensku sa opäť obmedzuje, začína sa miernejší lockdown (prehľad)

Zákaz vychádzania sa netýka cesty do práce, na Orave a v Bardejove treba i test.


Už ste čítali?